Książki , ktore polecam

Skoro internetowe szlaki przyprowadziły Ciebie na to forum Strefy, to zaproponuj ciekawy temat, niekoniecznie nawiązujący do uzależnień i współuzależnień

Moderatorzy: lulla, Opiekun Strefy Problem

Nieprzeczytany postautor: Bibila » 11 wrz 2011, 20:00

Mój synek uwielbia bajki . a szczególnie jak zaczynam opowiadać jak ja byłam taką małą dziewczynką jak Ty teraz to ....

W zasadzie to żadnych nie pamiętam bajek jakie mi mama czytała , ojciec alkoholik - nie było go bo matka go wyrzuciła , a mama - pamiętam tylko jak prosiłam " poczytaj mi mamo - takie książeczki były " coś mi tak chyba czytała , co nie pamiętam

Jestem troche zaszokowana jak moj mąż wspomina czasy 4 latka swoje jak był w przedszkolu , ja zaledwie pamiętam wiek mój dziecięcy dopiero od 8-9 lat , tylko fragmenty i to nieliczne z wieku 4-5 latki

pozdrawiam
Chcę być blisko siebie
Awatar użytkownika
Bibila
Mega pisarz
Mega pisarz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
gadu-gadu: 0

Nieprzeczytany postautor: lulla » 20 lis 2011, 17:59

Obrazek

"Rodzina. Tu powstaje człowiek." Virginia Satir

Virginia Satir w swojej książce ukazuje silny związek między życiem rodziny i tym, na jakich ludzi wyrastają wychowane w niej dzieci. Pisze o tym, jak ważne jest, by zapewnić im godne, pełne miłości i wzajemnej akceptacji warunki rozwoju.
Bazując na doświadczeniach z pracy z rodzinami na całym świecie, Satir napisała książkę, która wspiera, wzmacnia i edukuje oraz podkreśla znaczenie rodziny w kształtowaniu jej członków. Każdy z nas, poprzez własną samoocenę, zdolność komunikowania się, wyznawane wartości i umiejętność współistnienia z innymi przyczynia się do tworzenia świata takiego, jaki jest. Poczucie odpowiedzialności za to, co dzieje się wokół powinno nas motywować do pracy nad sobą. Ta książka, przepełniona ciepłem i wiarą w ludzi, ma nam w tym pomóc.

Więcej o tym, co w książce :

http://www.opoka.org.pl/zycie_kosciola/ ... inatu.html

Polecam z całego serca.
"Gdy wiosna przychodzi , trawa rośnie sama . "
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator

Zdjęcia: 9
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Nieprzeczytany postautor: lulla » 02 cze 2012, 21:33

[img]http://www.iskry.com.pl/sites/default/files/imagecache/product/Litacjamała.jpg[/img]

Najnowsza książka Wiktora Osiatyńskiego "Litacja".

Z noty wydawniczej :

Litacja to druga część historii zapoczątkowanej Rehabem. Autor opisuje, jak jego bohater uczy się żyć z innymi ludźmi, ze sobą i z własnymi emocjami bez alkoholu. I chociaż W. poznaje samego siebie, to okazuje się, że rehab i litacja to jeszcze nie jest pełna rehabilitacja.

„Człowiek z pokiereszowanym ego niemal na każdy bodziec reaguje niewłaściwie. Ale tylko niewielki procent tej reakcji dotyczy bezpośrednio aktualnego zdarzenia. Przeważającą część stanowi swego rodzaju rezonans zdarzeń z dzieciństwa. Ten, czyje reakcje są nieproporcjonalne do bodźca, powinien wpierw zastanowić się, co jest reakcją na to, co się przed chwilą zdarzyło. Może ona wynikać z braku umiejętności życiowych i nieradzenia sobie z emocjami. Z tym wystarczy pójść na mityng AA, OA albo jeszcze inny. Reszta jest najczęściej nieuświadamianym odzewem dramatycznych przeżyć z dzieciństwa. Na to mityng nie wystarczy, z tym należy pójść do terapii”.
(Terapeuta Dawid z Sierra Tucson)

Polecam również piękną rozmowę z Profesorem poświęconą "Litacji", "Rehabowi" oraz powstającej "Rehabilitacji".

http://www.tvn24.pl/inny-punkt-widzenia ... 52397.html
To jest zapis programu Grzegorza Miecugowa "Inny punkt widzenia".
Rozmowa trwa prawie 40 minut, ale warto ten czas poświęcić :)

Fragment "Litacji" pt. "dziennik złości"

http://wyborcza.pl/magazyn/1,126181,117 ... iazki.html

polecam

Jola
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator

Nieprzeczytany postautor: wojtal » 03 cze 2012, 20:54

dzięki Lulla, to dobra wiadomość że jest nowa pozycja Osiatyńskiego
wojtal
Pisarz
Pisarz

Nieprzeczytany postautor: lulla » 03 cze 2012, 21:30

Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator

Nieprzeczytany postautor: wojtal » 04 cze 2012, 11:34

Pewnie. Bardzo lubię słuchać Osiatyńskiego albo Ewy Woydyłło, to mi pomaga ponazywać wiele rzeczy, które jeszcze mi się w głowie układają. Naprawdę świetny wywiad. Bardzo jestem Ciekaw tej książki.
wojtal
Pisarz
Pisarz

Nieprzeczytany postautor: Mieczysław » 10 cze 2012, 11:38

lulla pisze:Najnowsza książka Wiktora Osiatyńskiego "Litacja".

Przeczytałem i polecam każdemu.
Mietek
% mnie nie zabiły, to znak że mam jeszcze coś do zrobienia...
Awatar użytkownika
Mieczysław
Opiekun forum
Opiekun forum

Zdjęcia: 0
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Nieprzeczytany postautor: Bibila » 12 cze 2012, 20:29

POSŁUCHALAM WYWIADU WIKTORA O. BARDZO MNIE TO ZACHĘCILO DO KUPIENIA TEJ KSIĄZKI
Chcę być blisko siebie
Awatar użytkownika
Bibila
Mega pisarz
Mega pisarz

Nieprzeczytany postautor: MARTAB » 13 cze 2012, 09:33

Dziękuję Lula za informację o książce i za wywiad. Książkę przeczytam, wywiad interesujący, to co urzekło mnie podczas rozmowy z autorem - to pogodzenie się " samemu ze sobą".
MARTAB
Mega pisarz
Mega pisarz

Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Nieprzeczytany postautor: lulla » 24 cze 2012, 22:58

Obrazek

"Porozumienie bez przemocy w związkach. Zbadaj swoje relacje."
autor Liv Larsson
wydawca: Czarna Owca

opis:

"Z utęsknieniem czekasz, by zobaczyć, jak twoje bliskie relacje kwitną?
Najważniejsze spośród wszystkich pytań w tej książce to: jakie, wedle Twojego życzenia, powinny być Twoje relacje? Jeśli odpowiedź jest jasna, z dużą łatwością dowiesz się, jak postępować.
Wyobraź sobie, że dobrze przygotowałeś się, aby wykonać ważne zlecenie w Paryżu. Wypożyczyłeś skuter, nauczyłeś się kilku kluczowych zwrotów po francusku, jesteś tam odpowiednio wcześnie i w ręku trzymasz mapę miasta. Jednak czegokolwiek się podejmiesz i jakkolwiek to zrobisz, wychodzi źle. Bez względu na to, jak szybko jedziesz, i tak nie dojeżdżasz tam, gdzie powinieneś. Uważasz mimo wszystko, że należy podejść do tego pozytywnie, więc się śmiejesz, aby rozładować frustrację i jedziesz dalej. Po kilku godzinach odkrywasz, że mapa, którą trzymasz, przedstawia nie Paryż, a... Londyn.
Identycznie jest z relacjami. Wszystkie narzędzia okażą się zbyteczne, jeśli nie będziesz wiedział, do czego ich użyć. Twoje pozytywne nastawienie sprawi, że wytrzymasz, ale nie zaprowadzi Cię do celu. Badanie relacji pozwoli Ci zdiagnozować, naprawić i usprawnić wszystkie kontakty tak, abyś mógł widzieć, jak rozkwitają.
Gorliwe zaangażowanie, a także narzędzia tej książki i jej klarowność mogą sprawić, że Twoje relacje nabędą takiego charakteru, o jakim marzysz. "

Bardzo przyjemnie i przystępnie opisane bardzo ważne sprawy.

Polecam.

Jola
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator

Re: Książki , ktore polecam

Nieprzeczytany postautor: lulla » 13 sie 2012, 20:15

Podnosze temat dla very, aby mogła polecić nam książkę. :)
Nie wiem, czy to już 60 znaków ;)
Dawniej pisałam "up" i leciało do góry... a teraz - jest inaczej. :)
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator

Nieprzeczytany postautor: vera » 15 sie 2012, 21:43

Słowo się rzekło, kobyłka u płotu, więc wklejam (choć zdjęcia okładki mi się nie udało skopiować :(

Eckhart Tolle
Potęga teraźniejszości (The Power of Now)
wydawnictwo Galaktyka

Jest to książka nie tyle mówiąca o oświeceniu, co prowadząca do oświecenia; adresowana do tych, którzy nie tylko chcą się dowiedzieć czegoś o poszukiwaniu prawdziwego JA, ale do tych, którzy pragną je odnaleźć. Można ją polecić każdemu kto wkracza na duchową ścieżkę i potrzebuje przewodnika.
o. Jan M. Bereza OSB
Opactwo Benedyktynów w Lubiniu

Odkrywanie samego siebie i dochodzenie do źródła samopoznania to droga wiodąca przez całe nasze życie. Wypełnione jest ono doświadczeniem, które nas wzbogaca i pozwala poszerzać naszą świadomość. Książka Potęga teraźniejszości jest dla mnie mapą z drogowskazami, znakami, symbolami prowadzącymi do samopoznania i przeżywania życia tu i teraz, w danym momencie - jedynym i niepowtarzalnym. To książka, z którą jestem na co dzień, którą czytam i kontempluję, do niej się wciąż powracam.
Czytanie jej przypomina odgrywanie roli teatralnej na nowo; z inną publicznością, z odmiennym nastrojem, nieoczekiwanymi wydarzeniami oraz każdorazowo zmieniającą się energią. Jest wszak jeden stały element - CIEKAWOŚĆ ODKRYWANIA! Jeśli chcesz pracować nad sobą, jeśli pragniesz stanąć przed lustrem i powiedzieć: "To ja kieruję własnym życiem, ja odpowiadam za swoje stany emocjonalne, ja dokonuję wyborów tu i teraz" - to przeczytanie tej książki będzie właściwym, pierwszym krokiem w tym kierunku!
Katarzyna Figura
vera
Mega pisarz
Mega pisarz

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Nieprzeczytany postautor: vera » 13 wrz 2012, 18:22

Kochani,
przedwczoraj zaczęłam, wczoraj w noc skończyłam - nie mogłam się oderwać... Wciągająca opowieść autobiograficzna córki seryjnego mordercy... Wiem, nie brzmi zachęcająco, ale wbrew pozorom jest to bardzo inspirująca książka o pozytywnym przesłaniu - bardzo podobnym w duchu do tego, o czym tak często tu piszemy i czytamy. O zmaganiu się z dzieciństwem pełnym przemocy, o traumie dziecięcej. Mi pomogła lepiej zrozumieć siebie, co przeżywałam jako dziecko (choć daleko mi do hardcore'u autorki, u mnie też było wesoło, a uczucia dziecięce takie same - wstyd, lęk, poczucie winy, bezwartościowości...)
Gorąco polecam!
Melissa G. Moore, M. Bridget Cook "Przerwane milczenie"
vera
Mega pisarz
Mega pisarz

Otrzymał podziękowań: 4 razy

Nieprzeczytany postautor: lulla » 27 lut 2013, 09:49

Polecam za Piotrem Bakułą :)

Obrazek

(...) Autor monografii skoncentrował się na stworzeniu bardzo istotnego poznawczo, rzadko weryfikowanego empirycznie modelu teoretycznego na temat roli jakości życia w przebiegu i efektach terapii osób uzależnionych od alkoholu. (...) Doceniam doskonały warsztat badawczy dr. J. Chodkiewicza, który przeprowadził wszystkie niezbędne analizy statystyczne dla zweryfikowania modelu roli jakości życia w uwarunkowaniach efektywności leczenia alkoholików, pomijając te nieistotne. (...)

Autor nadaje uzyskanym rezultatom określone znaczenie pokazując, na tle wiedzy z zakresu psychologii klinicznej, zdrowia i psychoterapii, ich wartość opisową i wyjaśniającą względem różnych zjawisk zachodzących podczas terapii i po jej zakończeniu. Pogłębiona refleksja psychologiczna pozwala zobaczyć niektóre z mechanizmów zmiany u leczących się alkoholików z nowej, nieznanej dotąd perspektywy.

(...) monografia (...) jest bardzo wartościową merytorycznie i interesującą poznawczo pozycją, w której autor próbuje w sposób całościowy - procesualny i strukturalny ? przedstawić zagadnienia uwarunkowań efektywności terapii osób uzależnionych od alkoholu, ze szczególnym uwzględnienie bezpośredniej i pośredniej roli poziomu jakości życia w kontekście innych czynników osobowościowych i czynników związanych z głębokością alkoholizmu. (...)
Z recenzji prof. dr hab. Lidii Cierpiałkowskiej.
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator

Nieprzeczytany postautor: pisklak » 15 mar 2013, 11:22

Fragment książki "W DŻUNGLI PODŚWIADOMOŚCI"

Wszystko, co jest źle w twoim życiu, wynika z twojego sposobu myślenia.
Twój sposób myślenia został uporządkowany przez twoją podświadomość.
Twoja podświadomość rządzi tym co myślisz, jak się czujesz i co robisz.

Ty możesz przejąć odpowiedzialność za swoje życie.
Możesz nauczyć swoją podświadomość nowych sposobów myślenia.
Czy jesteś na to gotowy?

Jeśli twierdzisz, że tak, to udowodnij to.
Wyprowadzaj się na spacer codziennie rano tuż po wstaniu z łóżka. To będzie symboliczne ćwiczenia twojego ciała i twojej duszy, bo podświadomość zacznie protestować już przy trzecim albo czwartym dniu. To ona chce rządzić. Ona chce wydawać ci polecenia. A teraz chcesz to zmienić? Naprawdę? Na pewno?

Naciskasz klamkę i myślisz:
- Tak, chcę to zmienić. Chcę nauczyć się żyć szczęśliwie. Chcę być wolna od strachu i nienawiści. Chcę kochać. Chcę kochać i być szczęśliwa.
I tak codziennie rano.
Potrafisz to zrobić?...

Wiesz dlaczego to jest takie ważne? I dlaczego to będzie takie trudne?

Bo człowiek może chcieć się zmienić. Ale jego podświadomość nie będzie chciała się na to zgodzić. Będzie robiła uniki. Będzie manipulowała, będzie podsuwała wymówki, a jeśli będzie trzeba, to wywoła ból głowy albo kontuzję kolana, żeby nie dopuścić do naruszenia systemu, który stworzyła i który ochrania.

Ale uwaga, żeby nie było najmniejszej wątpliwości: podświadomość to twój najlepszy przyjaciel i wszystko, co robi, robi dla twojego dobra. Czasem jednak posługuje się przestarzałym zestawem pojęć albo definicji i niechcący wyrządza ci krzywdę. Na przykład wtedy, kiedy namawia cię do zjedzenia czekoladowego tortu, mimo że przysięgłaś sobie, że jesteś na diecie.
Ale jeżeli twoja podświadomość zapisała kiedyś na podstawie wcześniejszych doświadczeń, że słodki smak daje poczucie bezpieczeństwa, to zmusi cię, żebyś zjadła ten tort, bo chce, żebyś czuła się dobrze i bezpiecznie.

Jeżeli chcesz to zmienić, nie możesz walczyć ani ze swoim ciałem, ani ze swoimi myślami. Musisz po prostu:

1. Po pierwsze uświadomić sobie, że słodycze są przez twoją podświadomość utożsamiane z poczuciem bezpieczeństwa (lub może czymś innym – zapytaj samą siebie)

2. Po drugie podjąć decyzję, że chcesz myśleć inaczej i zdecydować jak ma brzmieć nowe przekonanie dotyczące tego tematu. W tym konkretnym przykładzie radziłabym sformułować to następująco: „Lubię siebie. Lubię świat. Świat mnie lubi.” Dlaczego? Bo brak poczucia bezpieczeństwa bierze się z poczucia zagrożenia, a poczucie zagrożenia bierze się stąd, że wszystkich dookoła uważasz za wrogów, a największym swoim wrogiem jesteś ty sama. Możesz mi wierzyć na słowo. Ja byłam kiedyś dokładnie taka sama.

3. Po trzecie rozpocząć trening swoich myśli i być najbardziej upartą, wytrwałą i nieustępliwą zawodniczką na świecie

Twoja podświadomość będzie się bronić, bo z jej punktu widzenia każda zmiana ugruntowanego przekonania może być potencjalnie niebezpieczna. Rozpocznie się więc zmaganie na to kto jest bardziej pewny tego, co wie: czy twoja podświadomość, czy ty. Jeżeli przestaniesz systematycznie ćwiczyć nowy sposób myślenia, podświadomość uzna, że zrezygnowałaś, czyli że akceptujesz to, co ona już wcześniej zdecydowała i zapisała w tobie na całe życie.

Ale jeżeli codziennie rano po śniadaniu wyjdziesz na dwór i będziesz uparcie powtarzała jedno wybrane zdanie, w które chcesz uwierzyć, to po pewnym czasie podświadomość uzna, że skoro jesteś taka uparta i wytrwała, to zapewne masz rację i zgodzi się na twoją wersję. I umieści ją w zestawie najważniejszych przekonań, którymi posługujesz się instynktownie i które decydują o tym jak się czujesz i jak żyjesz.

Rozumiesz?

To jest naprawdę proste.

Ale wymaga trochę pracy. Samo nic się nie zmieni.

Fragment książki: Pawlikowska Beata "W dżungli podświadomości"
"Pozwalam być ci sobą: myśleć samodzielnie, zaspokajać własne kaprysy, iść za własnymi skłonnościami, zachowywać się w sposób odpowiadający twoim gustom"- Antoni de Mello.
pisklak
Opiekun forum
Opiekun forum

Zdjęcia: 0
Otrzymał podziękowań: 21 razy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Tematy bez granic