Nowelizacja Ustawy o zapobieganiu przemocy w rodzinie

Skoro internetowe szlaki przyprowadziły Ciebie na to forum Strefy, to zaproponuj ciekawy temat, niekoniecznie nawiązujący do uzależnień i współuzależnień

Moderatorzy: lulla, Opiekun Strefy Problem

Nieprzeczytany postautor: henryko48 » 02 kwie 2011, 07:01

Bardzo dobrze ze to wkleiles Andy,do tego dazy ta cala unia europejska,jak ktos slusznie zauwazyl w komentarzach do tego filmu to w Polsce niedlugo bedzie to samo co w Szwecji a niektorzy tak sie zachlystuja tym szwedzkim dobrobytem,socjalem czy wolnoscia zwiazkow.
Nie sztuka jest cieszyc sie z dobrych dni,lecz odnalezc radosc w tych zlych...
Nie rezygnuj z celu tylko dlatego, ze jego osiagniecie wymaga dlugiego czasu.Czas i tak uplynie.
H.Jackson Brown. J
Jestem trzezwy od 04.10.2009
Awatar użytkownika
henryko48
Mega pisarz
Mega pisarz
 
Posty: 922
Zdjęcia: 5
Rejestracja: 28 lis 2009, 19:18
Lokalizacja: sopot
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Nieprzeczytany postautor: 1andy1 » 03 kwie 2011, 03:37

odcinek trzeci pokazuje wyniki tzn. wypowiedzi dzieci ....i tak to zostawię.Popatrzcie i oceńcie sami
1andy1
Użytkownik forum
Użytkownik forum
 
Posty: 60
Rejestracja: 22 paź 2009, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Nieprzeczytany postautor: Wolność » 03 kwie 2011, 08:42

Prześledziłem temat, obejrzałem filmy i co w Polsce system pomocy rodzinie leży, zmienia się tylko tam w papierkach, ustawach. Moim zdaniem nigdy w Polsce prawa nie było i nie ma do dziś, a demokracja jest nie dla wszystkich równa. Zgadza się wszystko jest ładnie pięknie napisane w ustawach, co z tego, skoro w praktyce wygląda inaczej. Rodzina w Polsce nie ma żadnej pomocy od państwa 60% dzieci polskich głoduje. Niemcy tam rodzina ma wszystko, unia europejska niema tam nas i nigdy nie było!
Wolność
Wolność
Pisarz
Pisarz
 
Posty: 114
Rejestracja: 27 lut 2011, 22:46
Lokalizacja: Okonek
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Nieprzeczytany postautor: annik » 28 kwie 2011, 12:05

Myślę, że ten artykuł powinien znaleźć się w tym temacie, mimo iż samej ustawy nie dotyczy.

http://natropie.onet.pl/crimestory/mysl ... tykul.html
annik
Mega pisarz
Mega pisarz
 
Posty: 1221
Rejestracja: 17 mar 2009, 04:00
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Płeć: kobieta
gadu-gadu: 0

Nieprzeczytany postautor: lulla » 28 kwie 2011, 14:44

Dziękuję , Annik :)

Tu jeszcze jeden news dotyczący sprawy Tamary .


http://www.tvp.pl/opole/aktualnosci/roz ... li/4415377

TVP Opole przystąpiła do kampanii społeczno-informacyjnej "Dotyk, który boli". Gospodarzem kampanii jest Sąd Okręgowy w Opolu. Zasadniczym celem - zwrócenie uwagi wszystkich osób i instytucji, odpowiedzialnych za ochronę dzieci przed stale narastającym problemem - molestowaniem seksualnym.

Pretekstem do rozpoczęcia kampanii stała się dramatyczna historia Tamary - ofiary molestowania seksualnego, bohaterki jednego z programów TVP Opole pt: "Ukryte Prawdy". Tamara była w dzieciństwie gwałcona przez kuzyna, wszystko działo się niejako za wiedzą i zgodą rodziców; pomocy nie udzieliła jej także lekarka, której opowiedziała o tym, co przechodzi. Pomoc znalazła dopiero w dorosłym życiu. W trakcie długiej psychoterapii złożyła zawiadomienie o przestępstwie i doprowadziła do skazania kuzyna.
Dziś chce pomagać innym krzywdzonym dzieciom, udziela się jako wolontariuszka w fundacji "Kidprotect". Jest aktywną uczestniczką kampanii "Dotyk, który boli", chce opowiedzieć swoją historię.

W ramach kampanii odbędą się m.in. szkolenia sędziów, prokuratorów i kuratorów sądowych na temat mechanizmów zjawiska przemocy seksualnej, a także szeroko pojęta kampania informacyjna, nastawiona na koordynację działań różnych instytucji dla dobra ofiar przemocy. Zaproszenie do udziału w kampanii przyjęły m.in. wiodące ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy z Opolszczyzny, psychologowie, terapeuci, lekarze, Uniwersytet Opolski, Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Prokuratura Okręgowa w Opolu, Samorząd Województwa Opolskiego, opolskie media.

Oficjalnie kampania rozpocznie się 21 czerwca 2011 roku konferencją tematyczną.

Subkonto Fundacji "Kidprotect" 05 1440 1299 0000 0000 0644 5438 z dopiskiem "na wydanie wspomnień Tamary Oskuld-ofiary molestowania seksualnego"

"Gdy wiosna przychodzi , trawa rośnie sama . "
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator
 
Posty: 6530
Zdjęcia: 9
Rejestracja: 24 gru 2005, 10:40
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Nieprzeczytany postautor: lulla » 09 maja 2011, 14:40

Dwie sprawy :

1. Dalsze losy Szymonka :

Nie tak dawno media zachłystywały się sprawą Szymona, którego ojciec upublicznił w internecie nagranie wskazujące, iż dziecko jest ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej ze strony matki. Dziennikarze, internauci, widzowie i czytelnicy domagali się surowego ukarania matki, oddania dziecka ojcu. Raban był niezwykły. I oczywiście, upłynęło trochę czasu i raban ucichł. Może to i dobrze. Dziecku ten hałas przecież nie służył.

Nadal jednak jest wiele osób, którym los Szymonka leży na sercu i które o ten los dopytują. Pozwolę sobie więc przekazać, czego nowego udało mi się dowiedzieć. Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny przeprowadził badanie Szymona, jego rodziców i sytuacji rodzinnej oraz wydał na ten temat opinię. Jest ona – w mojej ocenie – bardzo wyważona.

Przede wszystkim wynika z niej, iż nie ma zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. I to jest najważniejsze. RODK wskazuje, iż zachowania niestosowne, w tym przemocowe, następowały ze strony obojga rodziców. Warto tu zaznaczyć, iż opinia nie odnosi się do analizy fonoskopijnej nagrania przekazanego przez ojca. a opiera się na badaniu psychologicznym i psychiatrycznym. RODK potwierdza, że konflikt między rodzicami jest bardzo silny i odbija się negatywnie na dziecku, ale jednocześnie dziecko ma stosunkowo dobry kontakt z obojgiem rodziców.

Opinia RODK sugeruje możliwie szybkie rozwiązanie sporów między rodzicami (jak rozumiem przez Sąd Rodzinny), skierowanie obojga rodziców na programy korekcyjne oraz 2 alternatywne rozwiązania dotyczące opieki nad dzieckiem: ograniczenie praw rodzicielskich rodzicom poprzez wyznaczenie kuratora sądowego lub powierzenie opieki innej osobie z rodziny matki.

Ta ostatnia propozycja wydaje mi się nierozsądna, gdyż nie zakończy sporu o kontakty z dziećmi, a nawet może go zaostrzyć. Cieszy mnie natomiast, że RODK nie poszedł za głosem ludu i nie domaga się odebrania dziecka matce. Na tym etapie nie widać takiej potrzeby. Przydzielenie mądrego kuratora przy jednoczesnym oddziaływaniu mediacyjnym na rodziców oraz uczeniem ich akceptowalnych sposobów wyrażania gniewu i innych emocji oraz szybkim rozstrzygnięciem sporów, w tym majątkowych, powinny być najlepszym rozwiązaniem.


za Jakubem Śpiewakiem , Fundacja Kidprotekt.pl ( http://www.jakubspiewak.pl/2011/05/09/c ... zymonkiem/ )


2. Z dniem 18 kwietnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie (Dz. U. Nr 81, poz. 448).

http://www.niebieskalinia.pl/newsy.php?id=3273&w=1024.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia .
"Gdy wiosna przychodzi , trawa rośnie sama . "
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator
 
Posty: 6530
Zdjęcia: 9
Rejestracja: 24 gru 2005, 10:40
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Nieprzeczytany postautor: lulla » 28 lip 2011, 13:41

"Gdy wiosna przychodzi , trawa rośnie sama . "
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator
 
Posty: 6530
Zdjęcia: 9
Rejestracja: 24 gru 2005, 10:40
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Nieprzeczytany postautor: lulla » 20 wrz 2011, 18:57

Nowe uregulowania w/s Niebieskiej Karty. Ważna zmiana !

http://lex.pl/?cmd=artykul%2C15462"Rada Ministrów uchwaliła we wtorek 13 września 2011 rozporządzenie w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”, czyli dokumentów, jakie mają być wypełniane w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie.

W rozporządzeniu opisano procedurę postępowania w przypadku otrzymania przez wskazane podmioty informacji o przemocy w rodzinie. Zawiera ono przepisy, które wprost wskazują, jakie działania należy podjąć od momentu zgłoszenia stosowania przemocy w rodzinie do czasu jej zakończenia.

Opracowano także nowe wzory formularzy „Niebieska Karta”, które są wypełniane w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie. Obecnie wypełniania je policja i ośrodek pomocy społecznej. Jest to dokument, który może być wykorzystany jako dowód w sprawach sądowych (po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i wszczęcia postępowania karnego).

Po zmianach druki „Niebieskiej Karty” będą mogli wypełniać – oprócz funkcjonariuszy policji i pracowników ośrodków pomocy społecznej – także przedstawiciele gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia. Po wypełnieniu karta będzie przekazywana do gminnego zespołu interdyscyplinarnego, który ma koordynować pomoc udzielaną ofiarom przemocy w rodzinie. Formularz „Niebieska Karta” będzie dokumentem zawierającym informacje dotyczące sytuacji osoby dotkniętej przemocą w rodzinie, jej rodziny, a także działań, do których realizacji zobowiązani są przedstawiciele służb realizujących procedurę. Zawiera podstawowe dane osób, co do których istnieje podejrzenie, że są ofiarami przemocy w rodzinie oraz dane podejrzanych o jej stosowanie, a także opis zdarzenia, propozycje działań pomocowych i rozwiązań, które mają zakończyć stosowanie przemocy.
Rozporządzenie będzie obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw."
"Gdy wiosna przychodzi , trawa rośnie sama . "
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator
 
Posty: 6530
Zdjęcia: 9
Rejestracja: 24 gru 2005, 10:40
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Nieprzeczytany postautor: lulla » 20 wrz 2011, 19:05

Osobista uwaga.

Zespoły interdyscyplinarne zajmujące się zapobieganiem przemocy są tworzone w każdej gminie.
Trwają szkolenia, nabory - zanim to zacznie solidnie funkcjonować, upłynie trochę czasu.
Przemoc to w naszym kraju trudny temat.
Twardy orzech do zgryzienia.

Stan umysłów większej części populacji nazywam ogólnopolskim syndromem sztokholmskim.
Jest nieprawdopodobnie duże przyzwolenie na przemoc wobec kobiet i dzieci.
Nawet w Sądach.

Cieszy mnie to, że nowe Niebieskie Karty mają zawierać konkretnie opisane zobowiązania służb. Tego bardzo brakowało w dawnych procedurach Kart.
"Gdy wiosna przychodzi , trawa rośnie sama . "
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator
 
Posty: 6530
Zdjęcia: 9
Rejestracja: 24 gru 2005, 10:40
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Nowelizacja Ustawy o zapobieganiu przemocy w rodzinie

Nieprzeczytany postautor: lulla » 14 wrz 2012, 09:58

Dla przypomnienia :

Dnia 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 842, dalej „nowelizacja”).

http://inwestycje.pl/prawo/nowelizacja_ ... 696;0.html
"Gdy wiosna przychodzi , trawa rośnie sama . "
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator
 
Posty: 6530
Zdjęcia: 9
Rejestracja: 24 gru 2005, 10:40
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Nowelizacja Ustawy o zapobieganiu przemocy w rodzinie

Nieprzeczytany postautor: lulla » 14 wrz 2012, 10:01

Dla przypomnienia :

Dz.U.2011.209.1245
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 2011 r.
w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta"
(Dz. U. z dnia 3 października 2011 r.)

http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-11-209-1245

Pod linkiem znajduje się pełne aktualnie obowiązujące rozporządzenie, oraz wzory niebieskich kart.
Warto zajrzeć szczególnie do wzoru opisującego działania uznawane za przemoc w świetle prawa.
"Gdy wiosna przychodzi , trawa rośnie sama . "
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator
 
Posty: 6530
Zdjęcia: 9
Rejestracja: 24 gru 2005, 10:40
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Nowelizacja Ustawy o zapobieganiu przemocy w rodzinie

Nieprzeczytany postautor: lulla » 27 lis 2013, 23:51

Od 1 stycznia 2014 roku na terenie całej Polski rusza Program Przeciwdziałania Przemowy Domowej.

Szczególy tu :https://msw.gov.pl/pl/aktualnosci/11147,Program-przeciwdzialania-przemocy-domowej.html
Wzory algorytmów i kwestionariuszy można "wyklikać" z grafiki znajdującej się w zalinkowanej powyżej informacji.
"Gdy wiosna przychodzi , trawa rośnie sama . "
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator
 
Posty: 6530
Zdjęcia: 9
Rejestracja: 24 gru 2005, 10:40
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Nowelizacja Ustawy o zapobieganiu przemocy w rodzinie

Nieprzeczytany postautor: Pauluse » 06 maja 2015, 11:58

Mi się nie podoba to, że ta ustawa za przemoc w rodzinie nie wini patologii takich jak alkoholizm, bezrobocie czy bieda, niskie wykształcenie i tym podobne, ale upatruje źródeł przemocy właśnie w tradycyjnym modelu rodziny. Tak jakby sprzeciwiała się naturalnemu porządkowi życia. Oczywiście rodzice nie powinni bić dzieci ani się nad nimi znęcać, ale każde przewinienie dziecka powinno nieść za sobą konsekwencje w różnej postaci (nie znęcania!) - inaczej dzieciaki nie wyrosną na rozsądnych ludzi, tylko na egoistów.
Life imitates art
Awatar użytkownika
Pauluse
Nowozarejestrowany
Nowozarejestrowany
 
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2015, 11:09
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Płeć: kobieta
gadu-gadu: 0

Poprzednia

Wróć do Tematy bez granic

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości