Teorie agresji

Skoro internetowe szlaki przyprowadziły Ciebie na to forum Strefy, to zaproponuj ciekawy temat, niekoniecznie nawiązujący do uzależnień i współuzależnień

Moderatorzy: lulla, Opiekun Strefy Problem

Teorie agresji

Nieprzeczytany postautor: lulla » 25 maja 2013, 07:25

Polecam dobre opracowanie dotyczące agresji.


Teorie agresji.


Teoria instynktu – agresja jest biologicznie zdeterminowanym zachowaniem wyładowania energii. Jest wrodzona, mało podatna na wpływy zewnętrzne i proces uczenia. Wg Freuda agresja wynika z popędów śmierci, czyli z popędów dążących do samozniszczenia. Na straży życia stoją popędy życia, przez co zachowania autodestrukcyjne przekierowane są na zewnątrz i ujawniają się w formie agresji do innych ludzi i do świata. Czyli wg Freuda agresja jest przetworzonym instynktem samozniszczenia.

Konrad Lorenz twierdził z kolei, że agresja jest wrodzonym wzorcem zachowania, aktywowanym przez określone wyzwalacze i hamowanym przez określone bodźce. Reakcja na te bodźce jest wrodzona a człowiek nie musi się ich uczyć. Agresja ma charakter spontaniczny i może pojawiać się bez powodów. Ponadto większość przejawów agresji ma charakter rytualny, turniejowy.
Lorenz mówił także o hydraulicznej koncepcji agresji – agresja stale gromadzi się w organizmie, dlatego od czasu do czasu musi być upuszczana na zewnątrz, a jej rozładowanie jest nagradzane gdyż przynosi ulgę.

Teoria uczenia się – agresja jest nabytym, wyuczonym zachowaniem. Jeżeli agresja doprowadza do jakiejś nagrody, takie zachowanie się utrwala (pieniądze, zwycięstwo, uznanie, wzrost samooceny, wzrost kontroli sytuacji). Uczymy się jej też na podstawie modelowani i/ lub naśladownictwa.

Teoria popędu – agresja służy rozładowaniu popędu Ów popęd wynika z określonej sytuacji, a sposób rozładowania popędu wynika z procesów uczenia się. Wśród teorii agresji opartych na popędach wyróżnia się teorię frustracji – agresji: agresja jest wynikiem frustracji, a wszelka frustracja rodzi skłonność do agresji. Frustracja to zablokowanie skierowanej na cel aktywności organizmu, bądź stan wynikający z napotkanej przeszkody.
Frustracje sumują się, powodując zwiększoną agresję, przez co frustracja zawsze uaktywnia agresję, jednak nie zawsze agresja zostaje ujawniona (jest blokowana przez strach przed karą). Jeżeli strach przed karą jest wystarczająco duży następuje przemieszczenie agresji (skierowanie na inny obiekt, np. sfrustrowany mąż przez szefa wyładuje się na żonie) lub zmiana postaci agresji (zmiana postaci agresji na bardziej akceptowalną – np. mąż zamiast otwarcie atakować żonę opowiada złośliwe dowcipy o blondynkach). Agresja bezpośrednia przynosi większą ulgę niż przemieszczona lub zastąpiona inną reakcją.

Następstwem frustracji jest nie tylko agresja ale też regresja, fiksacja (uporczywe powtarzanie jakiejś reakcji nie mającej instrumentalnego znaczenia), apatia, wycofanie się, redukcja napięcia środkami zmieniającymi świadomość (alkohol, narkotyki), zaburzenia psychosomatyczne. Wg Leonarda Berkowitza aby pojawiła się agresja, oprócz frustracji muszą pojawić się sygnały wywoławcze agresji (bodźce wzbudzające gniew w teraźniejszości lub w przeszłości). W skrócie – aby pojawiło się zachowanie agresywne musi wystąpić frustracja i gniew.

Czynniki podnoszące prawdopodobieństwo wystąpienia agresji:

1. Genetyka – dotychczas nie stwierdzono na podstawie badań o genetycznym podłożu agresji - naukowcy wskazują wyraźnie na wyuczenie się reakcji agresywnych.
2. Prowokacja słowna lub fizyczna wywołuje agresję, gdyż:
. wzbudza gniew i cierpienie,
.wzbudza pragnienie rewanżu,
.podważa dobre mniemanie zaatakowanego o sobie.

1. Wzrost pobudzenia emocjonalnego zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia agresji. Pobudzenie w organizmie powoduje kumulację negatywnych uczuć. Także po ustaniu bodźców zewnętrznych, powodujących powstawanie uczuć negatywnych, pozostają one w organizmie przez jakiś czas - potrzeba czasu aby pobudzenie wywołane tymi uczuciami wygasło. Będąc pobudzeni jesteśmy bardziej podatni na prowokację oraz mamy mniejszy wgląd poznawczy w sytuację.
2. Przemoc w mediach tworzy wzorce zachowań, jako element subkultury i jest dodatnio skorelowana z występującą przemocą u odbiorców.
3. Obecność innych ludzi potępiających agresję hamuje ją, a obecność ludzi nagradzających agresję wzmacnia zachowania agresywne.
4. Agresja - Agresja uwalnia od napięcia i nasila skłonność do coraz częstszych reakcji agresywnych, powodując osłabienie hamulców powstrzymujących agresję (nagroda – spadek napięcia, budowanie racjonalizacji o winie ofiary). Zachowania agresywne napędzają spiralę przemocy (sinusoida w związkach przemocowych).
Ważne.


Rozładowanie agresji w ćwiczeniach fizycznych nie zawsze przynosi pożądane rezultaty (spadek poziomu agresji). Sport czy praca fizyczna – szczególnie tam, gdzie występuje rywalizacja zwiększa ilość zachowań agresywnych.

Anna Biczewska - psycholog, psychoterapeuta WCTP.

źródło: http://wctp.pl/pl/artykuly/teorie-agresji
"Gdy wiosna przychodzi , trawa rośnie sama . "
Awatar użytkownika
lulla
Moderator
Moderator
 
Posty: 6530
Zdjęcia: 9
Rejestracja: 24 gru 2005, 10:40
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Wróć do Tematy bez granic

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron